Bahçe Mobilyası Koruma Kılıfı

Hoş Geldiniz

Bahçe mobilyaları, bahçe partileri ve özel inzivalar için mükemmel bir dış mekan eğlence merkezine dönüştürebilir. Bu parçalar, güneşe ve yağan yağmura dayanacak şekilde tasarlanmasına rağmen hava koşulları mobilyalara zarar verebilir.

Özellikle yaz aylarında veranda mobilyalarınızın korumaya ihtiyaç duymasının birkaç nedeni vardır. Sert hava koşullarına ve zamanın aşınmasına karşı korumak için bahçe mobilyalarınızın bakımını nasıl yapacağınızı bilin. Uygun depolama, aylık nokta temizliği ve yıllık derin temizlik, mobilyalarınızın yıllarca dayanmasını sağlayabilir.

Aşağıda plastik, hasır, metal, ahşap, tik ve kumaş mobilyalarınızı nasıl temizleyeceğinizi öğrenin.

Bahçe Mobilyalarınızı Nasıl Temizlersiniz?

Mobilyalarınızı nasıl temizleyeceğiniz, neyden yapıldığına bağlıdır. Mobilya üreticisi tarafından yönlendirilmedikçe, bahçe mobilyalarınızı asla elektrikle yıkamayın veya çamaşır suyu gibi aşındırıcı temizleyiciler kullanmayın. Yeni bir çözüm kullandığınızda, tüm parça üzerinde kullanmadan önce mobilyanın görünmeyen bir parçası üzerinde test edin.

Bahçe mobilyalarınızı, ihtiyacı varmış gibi görünmese bile ayda en az bir kez hafif bir temizlikle iyi durumda tutun. Bu, ıslak bir bezle silmek veya yumuşak kıllı bir süpürgeyle tozunu almak kadar kolay olabilir. Kuş pisliği, bitki özsuyu veya lekenin oluşmaya başladığını görürseniz, alanı hemen temizleyin. Kuş pisliği hemen temizlenmezse aşındırıcı olabilir ve hasara neden olabilir.

Plastik Mobilya

İlk kir tabakasını yıkamak için mobilyanızı bir hortumla durulayın.

¼ fincan yumuşak bulaşık deterjanı veya hafif deterjanı bir litre ılık suda karıştırın.

Mobilyaları yumuşak kıllı bir fırça veya süngerle ovun.

Durulayın ve ardından mobilyalarınızı kuruması için bahçenizde güneşli bir yerde bırakın.

Hasır ve Sentetik Hasır Mobilya

Hasır mobilyalarınızı yıkamaya başlamadan önce doğal mı yoksa sentetik mi olduğunu kontrol edin. Doğal hasır zamanla yontulur ve kırılır, bu nedenle yıkarken ekstra özen gösterin. Malzemenin parçalanmasını ve yapışkan bağlantıların zayıflamasını önlemek için otantik hasırları yılda yalnızca iki kez yıkayın.

Otantik Hasır Mobilya Nasıl Temizlenir:

Bir litre suda birkaç damla yumuşak sabun karışımı oluşturun.

Yumuşak bir bezi nemlendirmeye yetecek kadar karışım kullanarak mobilyaları nazikçe silin.

Hortumunuzdan hafif, buğulu bir spreyle iyice durulayın.

Hasırı hemen yumuşak bir havluyla kurulayın.

Sentetik veya Reçine Hasır Mobilya Nasıl Temizlenir:

Sentetik hasır (reçine hasır olarak da adlandırılır), gerçek hasırdan çok daha güçlüdür. UV ve hava koşullarına dayanıklı kaplamalar ile zamanla parçalanmaz veya solmaz. Bu mobilyayı bir hortumla yıkamanız yeterlidir. Mobilyalarınız kirliyse, mobilyalarınızı ovalamak için yumuşak bir sabun ve soğuk su karışımı kullanın. Bir havluyla tamamen kurulayın.

Metal Mobilya

Çoğu zaman, metal mobilyalar demir, çelik veya alüminyumdan yapılır. Demir ve çelik paslandığı için çoğu metal mobilya paslanmaya karşı dayanıklı bir kaplamaya sahiptir. Ancak kuş pisliği mobilyanızın koruyucu yüzeyini yine de yok edebilir. Herhangi bir pisliği gördüğünüz anda yıkayın. Hafif sabunlu bir karışımla yıkadıktan sonra, korozyona ve pastan korumak için boya veya pasta cila kullanabilirsiniz.

Mobilyanızda pas veya küf varsa, mobilyadan çıkarmak için ince zımpara kağıdı kullanın. Sabunlu bir solüsyonla silerek temizleyin. Gerekirse, çok sayıda ince kat halinde rötuş boyası uygulayın. Her kat arasında boyanın kuruması için zaman verin.

Ağaç mobilya

Ahşap teras mobilyanız dış cephe cilası ile kaplanmışsa, yağ bazlı yumuşak sabun ve su solüsyonu ile temizleyebilirsiniz. Sadece birkaç damla sabun işinizi görecektir!

Sedir gibi yumuşak ahşaplar, ahşabın yönüne göre fırçalanmalıdır. Mobilyaları ıslak bir bezle silin; asla hortumla yıkamayın, bu küflenmeye neden olabilir. Bir havluyla kurulayın.

Çoğu ahşap mobilyada, temizledikten sonra bir kat yağlamalısınız, ancak önce üreticiye danışın.

Tik Mobilya

Tik, çarpıcı dış mekan mobilyaları yapan bir tür tropikal sert ağaçtır, ancak ekstra özen gerektirir. Tik mobilyaları kaplayan kir ve kir, zamanla küf oluşumuna neden olabilir. Mobilyaları mükemmel durumda tutmak için, eşit miktarda su ve hafif deterjandan oluşan bir solüsyonla ovun.

Çoğu ahşap mobilyanın aksine, tik ağacını yağlamamalısınız. Yağlama, ahşabın içindeki nemi hapsederek küflenmeye neden olur.

Kumaş Mobilya ve Minderler

Teras mobilyaları için dış mekan kumaşları, nem ve leke direncini artırmak için kimyasal işlemlere tabi tutulur. Dayanıklılık seviyesi, üretimden üretime büyük ölçüde değişir, bu nedenle araştırmanızı yaptığınızdan emin olun. Bu kumaşlar hava koşullarına dayanıklı olsa da bu, onları korumasız bir şekilde dışarıda bırakmanız gerektiği anlamına gelmez.

Şiddetli bir yağmur fırtınası, düşük kaliteli minderlerin çoğunu mahvedebilir, dolguyu topaklı hale getirebilir ve kir ekleyebilir. Daha da kötüsü, su minder dolgusuna sızarsa küf büyümeye başlayabilir.

Yağmur ihtimali varsa, birkaç seçeneğiniz var: minderlerinizi ve yastıklarınızı içeri getirin, bahçe mobilyalarınızı koruma kılıflarıyla örtün veya minder ve yastıklarınızı saklama çantasına koyun.

Dış Mekan Mobilyalarınızı Nasıl Saklarsınız?

İster ılıman ister sert bir iklimde yaşıyor olun, açık hava mobilya koruma kılıfları kullanmak mobilyanızın ömrünü uzatacak ve yeni gibi görünmesini sağlayacaktır. Örtünüzü uzun süre açık bırakmayı planlıyorsanız, mobilyalarınızı örtmeden önce temizlediğinizden emin olun. Bu, kılıfın içini temiz tutmaya yardımcı olacak ve mobilyanızı tekrar kullanmaya hazır olduğunuzda yapmanız gereken işi azaltacaktır.

İpucu: Bahçe mobilyalarınızı kullanmadığınız zamanlarda üzerini örtün. Mobilyaları kullanmadığınız zamanlarda koruma kılıflarının elinizin altında olması, yoğun iş haftası için veya tatildeyken iyi bir fikirdir. Bu, mobilyalarınızı en iyi durumda tutacaktır.

Veranda Mobilya Örtülerinizin Bakımı Nasıl Yapılır?

Açık hava mobilya örtülerinizin uygun şekilde bakımı, mobilyalarınızın iyi korunmasına ve temiz kalmasına yardımcı olacaktır.

Kılıflarınızı hafif sabun ve ılık su kullanarak yıkayın. Kılıfı yumuşak kıllı bir fırça ile hafifçe fırçalayın. Örtünüzü güçlü tutmak için bir kumaş koruma spreyine de yatırım yapabilirsiniz. Onları veranda mobilyalarına geri koymadan veya saklamadan önce tamamen kuruması için asın. Kolay saklama için, kullanılmadığında kılıfınızı kolayca uzak tutmak için kılıflı saklama çantalarımızdan birini inceleyin.